به وب سایت دانشکده پیراپزشکی همدان خوش آمدید ***سال 1400سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» گرامیباد
صفحه اصلی > گروه هاي آموزشي > گروه هوشبري 

 

معرفی کارشناسی پیوسته هوشبری:

تعریف و هدف مقاطع کاردانی و کارشناسی هوشبری

دوره کاردانی هوشبری یکی از دوره‏های آموزش عالی (از شاخه‏های پیراپزشکی) است و هدف آن تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که هر 1 یا 2 نفر از آنها بتوانند به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی زیر نظر وی در یک بخش اتاق عمل انجام وظیفه نمایند. فارغ‏التحصیلان هوشبری در صورت تمایل به ادامه تحصیل در رشته مرتبط می توانند از طریق رشته کارشناسی بیهوشی یا پرستاری اقدام نمایند. ادامه تحصیل کاردانی هوشبری در مقطع کارشناسی بیهوشی یا پرستاری به صورت ناپیوسته و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های پرستاری , آناتومی , فیزیولوژی و دیگر زیر شاخه های علوم پزشکی امکان پذیر خواهد بود که در صورت پذیرفته شدن در هر یک از رشته های کارشناسی ارشد مذکور , شرح وظایف فرد تغییر یافته و از رشته هوشبری خارج می گردد (ادامه تحصیل در این رشته تا دکترای بیهوشی امکان پذیر نمی باشد)
با توجه به توسعه و گسترش دامنه علوم مربوط به بیهوشی ،رشته کارشناسی هوشبری با تاکید بر یادگیری فعالانه، نوآوری ، کسب اطلاعات و مهارت های بالینی جدید و مراقبت از بیماران به مطلوبترین شکل ممکن تاسیس شد
این دوره یکی از دوره‏های آموزش عالی (از شاخه‏های پیراپزشکی) است که دانشجویان طی دوره آموزشی با اصول جدید , روشها , تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مراقبت از بیمار بیهوش در اعمال جراحی عمومی , تخصصی و همچنین بخشهای مراقبت های ویژه و اورژانسها آشنا شده و نحوه مراقبت از بیماران در مراحل مختلف بیهوشی را به صورت نظری و عملی فرا می گیرند.

ضرورت و اهمیت

با توجه به تعدد اعمال جراحی, به منظور کمک به متخصصین هوشبری تشکیل دوره کاردانی و کارشناسی هوشبری و تربیت افرادی کاردان و کارشناس در این زمینه و بکار گماردن آنها در بخشهای هوشبری زیر نظر متخصصان این رشته می‏تواند به استفاده بهینه از کار متخصصان بیهوشی بیانجامد.

شرایط و نحوه پذیرش دانشجو

پذیرش دانشجوی کاردانی هوشبری از طریق آزمون سراسری و به صورت متمرکز می باشد.
پذیرش دانشجوی کارشناسی هوشبری از طریق آزمون کاردانی به کارشناسی و به صورت متمرکز بوده داوطلبان باید دارای مدرک تحصیلی کاردانی هوشبری باشند .

نقش و توانایی

کسانی که دوره هوشبری را به پایان می‏رسانند قادرند:

1- دستگاههای بیهوشی و ما نیتورهای مختلف( تجهیزات کنترلی ) مورد استفاده در اطاق عمل و واحد مراقبت‏های ویژه و دستگاههای تنفس مصنوعی را بخوبی بشناسند، قادر به استریلیزاسیون آنها باشند و بتوانند آنها را تنظیم نمایند و بکار برند.

2- دستگاههای اندازه‏گیری گازهای خون و سایر وسایل آزمایشگاهی مربوط به رشته بیهوشی را بشناسند و تنظیم کنند و بکار برند.

3- تحت نظر متخصص، بیهوش ساختن بیمار را شروع کنند و از بیمار بیهوش مراقبتهای قلبی - تنفسی بعمل آورند و در بازگرداندن بیمار از اثرات بیهوشی با متخصص بیهوشی همکاری نمایند.

4- در بخش های کلینیک درد، احیای قلبی - ریوی و انجام بیحسی‏های ناحیه‏ای و غیره به متخصصان هوشبری کمک کنند.

5- با مطالعه پرونده بیمار و شناسائی وی مطابق اصول علمی از بیمار پرستاری نمایند و نیز در واحد مراقبتهای ویژه از بیماران بدحال مراقبت کنند.

طول دوره و شکل نظام

متوسط طول دوره کاردانی هوشبری 2 سال و نظام آموزشی آن مطابق آئین‏نامه آموزشی مراکز آموزش عالی مصوب ستاد انقلاب فرهنگی است.

متوسط طول دوره کارشناسی هوشبری 2 سال و نظام آموزشی آن مطابق آئین‏نامه آموزشی مراکز آموزش عالی مصوب ستاد انقلاب فرهنگی است.

واحدهای درسی


تعداد کل واحدهای درسی دوره کاردانی 68 واحد به شرح ذیل و تعداد کل واحد های درسی مقطع کارشناسی 65 واحد به شرح ذیل است

مقطع کاردانی

 • دروس عمومی :13 واحد
 • دروس پایه : 17 واحد
 • دروس تخصصی و کارآموزی :26واحد
 • کارآموزی در عرصه :12 واحد

مقطع کارشناسی

 • دروس عمومی :9 واحد
 • دروس پایه :18 واحد
 • دروس تخصصی و کارآموزی : 26 واحد
 • کارآموزی در عرصه : 12 واحد

یادآوری مهم

کاردانها و کارشناسان هوشبری نمی‏توانند مستقلاً به امر هوشبری بپردازند و موسسات و بیمارستانها حق ندارند آنان را مستقلاً بکار گمارند.


موارد امتحانی دروس تخصصی مورد نیاز برای آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته هوشبری

 • اصول و روش های بیهوشی
 • اصول مراقبت های ویژه
 • فارماکولوژی ( پایه و اختصاصی )
 • بیماری شناسی
 • تشریح
 • فیزیولوژ