متن متحرک مورد نظر ، حذف شده است
< AryanicCMS:pic:0:0:0:0:0>
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8392
 بازدید امروز : 252
 کل بازدید : 1363065
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 3.4172

صفحه اصلی > گروه هاي آموزشي > گروه كتابداري و اطلاع رساني پزشكي 

كتابخانه از ديرباز كانون گردآوري منابع مكتوب فرهنگي، علمي و فني و اشاعه اطلاعات سازمان يافته آنها در ميان گروههاي مختلف استفاده كننده شناخته شده است. پيشرفتهاي سريع جوامع انساني و نيز افزايش ميزان انتشارات در زمينه‏هاي مختلف دانش بشري ايجاد و گسترش كتابخانه‏ها را امري الزامي ساخته است.بهره‏گيري از ميراث مكتوب فرهنگي عامل پيشرفت معنوي و كسب استقلال فرهنگي است و استفاده از اطلاعات علمي و فني در پژوهشها، تصميم‏گيريها و برنامه‏ريزيها موجب پيشرفت اقتصادي، نيل به خودكفائي و رشد همه جانبه است، افزايش انتشارات گر چه تاثيري مستقيم در اشاعه اطلاعات و فرهنگ بين افراد جامعه دارد، اما خود موجب بروز مشكلاتي در دستيابي آسان به منابع مورد نياز مي‏گردد. بنابراين لازم است اين انتشارات به صورت مناسبي سازمان داده شوند تا بتوانند مطلوب و موثر مورد بهره‏برداري قرار گيرند.اين امر ايجاد كتابخانه‏ها و گسترش سازمان يافته آنها و نيز وجود كتابداران آموزش ديده در سطوح مختلف دانشگاهي را جهت سازماندهي و اداره كتابخانه‏ها ايجاب مي‏كند.برنامه حاضر در جهت آموزش و تامين بخشي از نيروي انساني مورد نياز كتابخانه‏ها در شش گرايش علوم انساني و اجتماعي، علوم پايه، علوم پزشكي، علوم فني و مهندسي، علوم كشاورزي و هنر تدوين شده است.

 

1- تعريف و هدف

هدف از تدريس دروس كتابداري در سطح كارشناسي آشنا ساختن دانشجويان با اهميت نقش كتابخانه در گسترش فرهنگ و علوم و فنون در جامعه است بنحوي كه آمادگي لازم را جهت كار در انواع مختلف كتابخانه‏ها پيدا كنند و مهارتهاي لازم را در ايجاد اين امور كسب نمايند.

 

 2- طول دوره و شكل نظام

طول دوره كارشناسي 4 تا 4/5 سال و حداكثر مجاز آن 6 سال است و نظام آن طبق برنامه مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالي واحدي مي‏باشد.كليه دروس در هشت ترم ارائه مي‏شود و طول هر ترم 17 هفته آموزش كامل معادل يك نيمسال تحصيلي است. زمان هر واحد درس از نوع نظري 17 ساعت، از نوع عملي 34 ساعت و از نوع كارآموزي 68 ساعت در طول ترم مي‏باشد.

 

3- تعداد واحدهاي درسي

تعداد كل واحدهاي درسي دوره كارشناسي مجموعاً 130 واحد به شرح زير است:

الف - دروس عمومي                                                        22 واحد

ب - دروس پايه                                                                 19 واحد

ج - دروس تخصصي كتابداري (اجباري)                             67واحد

د - كارآموزي در عرصه                                                     16واحد

هـ - دروس اختصاصي اختياري                                        6  واحد

                                                                           جمع  130 واحد

 

4- نقش و توانايي

برنامه دوره كارشناسي، فارغ‏التحصيلان اين سطح از رشته كتابداري را جهت انجام امور زير آماده مي‏نمايد:

1- اداره كتابخانه‏هاي عمومي و آموزشگاهي در شهرهاي بزرگ استانها.

2- اداره كتابخانه‏هاي تخصصي كوچك با توجه به زمينه موضوعي (غيركتابداري).

3- انجام امور فني و خدماتي در كتابخانه‏هاي عمومي، دانشگاهي و تخصصي بزرگ زير نظر متخصصان كتابداري و اطلاع رساني.

 

5- ضرورت و اهميت

كتابخانه و مراكز اسناد فعاليتهاي متعددي را به عهده دارند كه براي انجام آنها به افرادي آموزش ديده در سطوح مختلف نيازمندند.برنامه دوره كارشناسي كتابداري به نحوي تهيه شده كه مي‏تواند كتابداران را با آموزش جامع در زمينه كتابداري و نيز به صورت فرعي در يكي از زمينه‏هاي علوم انساني و اجتماعي، علوم پايه، علوم پزشكي، علوم فني و مهندسي، علوم كشاورزي و يا هنر براي انجام فعاليتهاي مختلف كتابخانه‏ها و مراكز اسناد و مدارك و نيز دستياري مديران و متخصصان كتابداري و اطلاع رساني در اينگونه كتابخانه و مراكز آماده نمايد.

لینکهای مفید

عنوان